|
State wide playoff breakdowns by chapter(TBA)
2016
Round 5 Regional Semi Finals Dec 8-10
No Permian
Basin Crews working games
|
|
|
Round 4 Quarter Finals Dec 1-3
Balmorhea/Turkey Valley 1A
Friday 12/2 6:30 pm, Borden County (Gail)
Crew: Larry Fuentes, Larry Holiedy, Chris Shields, Jesse Acosta, Robert Moreno
|
|
|
Round 3 Region Semis Nov 24-26
Grandfalls/Balmorhea 1A
Friday 11/25 6:00 pm, Rankin Devil Stadium
Crew: Larry Fuentes, Robert Moreno, Chris
Shields, Jesse Acosta
|
|
|
Round 2 Area Nov 17-19
Balmorhea/Jayton 1A
Thursday 11/17 7:00 pm, Garden City
Crew: Randey Ramsey, Adam Dunlap, Cory Marshall, Mike Marcom
|
Borden
County/Buena Vista 1A
Friday 11/18 7:30 pm, Andrews
Crew: Larry
Fuentes, Larry Holiedy, Jesse Acosta, Chris
Shields
|
Muleshoe/Breckenridge 3A
Friday 11/18 7:00 pm,
Big Spring
Crew: Terrell Pierce,
Jeff Rae, Val Soto, Mike Hall, Richard Gutierrez
|
El Paso
Chapin/Lubbock Coronado 5A
Saturday 11/19 2:00 PM, Odessa Ratliff Stadium
Crew: Dan Rankin, Albert Cortez, Jay Sherrill, Mike French, Noe Muniz, Randall Morris, Joe Moroles
|
|
|
Round 1 Bi-District Nov 10 – 12
TAPPS El Paso
Cathedral/San Antonio TMI 3A
Saturday 10/29 4:00 PM Ft Stockton Panther Stadium
Crew: Randy Ramsey, TJ Perkins, Joey Caudillo, Ramon Escobar,
Robert Moreno
|
Monahans/Denver City
4A
Thursday 11/10 7:00 PM, Grande Stadium
Crew: Steve Marcom, Jeff Rae, Jeff Matta, Larry Holiedy, Jesse
Mendoza
|
Buena Vista/Veribest 1A
Thursday 11/10 7:00 PM, Rankin Devil Stadium
Crew: Randy Koonce, Chris Shields,
Jesse Acosta, Johnny Losoya
|
Levelland/Clint Mountain View 4A
Friday 11/11 7:00 PM, Fort Stockton Panther Stadium
Crew: Paul Casias, David Alvarez,
Mike Booker, Herman Evans, Mike Marcom
|
Lubbock Montery/Amarillo High 6A
Friday 11/11 7:00 PM, Lowery (Lubbock)
Crew: Jesse Gonzales, Raphael Santana, Val Soto, Randall
Morris, Adam Dunlap
|
Fabens/Lubbock
Estacado 4A
Friday 11/11 7:00 PM, Pecos Eagle Stadium
Crew: Terrell Pierce, Albert Cortez, Joe Moroles,
Mike Hall, Dwayne Nall
|
Balmorhea/Dawson 1A
Friday 11/11 5:30 PM, Rankin Devil Stadium
Crew: Monte Kreis, Wes Evans, Mike
Mims, Mike Warren
|
Grandfalls/Sands 1A
Friday 11/11 7:30 PM, Rankin Devil Stadium
Crew: Mike Moore, Rey Solis, Carlos Vega, Brett Wagner
|
Pampa/Clint
4A
Friday 11/11 7:00 PM, Odessa Ratliff Stadium
Crew: Jay Sherrill, Thomas Perkins, Roy Jaramillo, Chris
Harlow, Randy Ramsey, Robert Moreno, Robbie Watters
|
Reagan
County/Coleman 3A
Friday 11/11 7:30 PM, Sweetwater
Crew: Dan Rankin, Phil Atkins, Larry Fuentes, Richard, Guitierrez, Noe Muniz
|
Knox
City/Ropes 1A
Friday 11/11 7:30 PM, Westbrook
Crew: Carlos Marruffo, Brian Ellington,
Luis Estrada, Alex Chick, Cory Marshall
|
TAPPS Midland
Christian/Tyler Brook Hill 4A
Saturday 11/12 2:00 PM, Midland Christian
Crew: Chuck Alderson, Delvin Guinn,
Jerome Chavez, Larry Fuentes, Robbie Watters
|
2015
Round 6 State Finals Dec 17-19
No Permian
Basin Crews working games
|
|
|
Round 5 Regional Semi Finals Dec 10-12
No Permian
Basin Crews working games
|
|
|
Round 4 Quarter Finals Dec 3-5
No Permian
Basin Crews working games
|
|
|
Round 3 Region Semis Nov 26-28
Balmorhea/Buena Vista 1A
Friday 6:30 pm, Ft Stockton
Crew: Jerome Chavez, Thomas Perkins, Paul Casias, Baxter Pilley
|
|
|
Round 2 Area Nov 19-21
Balmorhea/Blanket 1A
Thursday 7:30 pm, Garden City
Crew: Warren
Ramsey, Chris Shields, Joe Moroles, Adam Dunlap
|
Breckenridge/Muleshoe
3A
Friday 7:00 pm, Big Spring
Crew: Steve Marcom, Jeff Rae, Mike Hall, Albert Cortez, Johnny Lasoya
|
Arlington Lamar/El Paso Montwood 6A
Friday 7:00 pm, Odessa
Ratliff Stadium
Crew: Chuck Alderson, Don Orren, Mike
French, Terrell Pierce, Noe Muniz
|
Cisco/Coleman
3A
Friday 7:30 pm, Brownwood Gordon Wood Stadium
Crew: Gary Speed,
Phil Atkins, Larry Fuentes, Mike Moore, Dwayne Nall
|
|
|
Round 1 Bi-District Nov 12 – 14
Rankin/Sterling
City 1A
Thursday 7:30 pm, Garden City
Crew: Mike Marcom, Jason Parker,
Michael Booker, David Alvarez
|
El Paso
Faith/Bryan Allen Academy 1A
Friday 3:00 pm, Sterling City
Crew: Herman Evans, Richard Cowell,
James Kent, Eddy Evans
|
Amarillo
High/El Paso Montwood 6A
Friday 6:00 pm, Amarillo Dick Bivins
Stadium
Crew: Dan Rankin, Raphael Santana, Bill Holtzapple,
Richard Gutierrez, Dwayne Nall
|
Pampa/Clint
Mountain View 4A
Friday 7:00, Denver City
Crew: Ned Nugent,
Phil Atkins, Ramon Escobar, Joe Morales, Mike Marcom
|
Levelland/Fabens 4A
Friday 7:00, Fort Stockton Panther Stadium
Crew: Jesse Gonzales, Thomas Perkins, Jerome Chavez, Paul Casias, Baxter Pilley
|
Sundown/Crosbyton
2A
Friday 7:00, Lamesa
Crew: Chuck
Alderson, Brian Ellington, Michael Hall, Monte Kreis,
Brian Hall
|
Colorado
City/Reagan County 3A
Friday 7:30, Forsan
Crew: Don Orren, Mark Allcorn, Jesse
Acosta, Val Soto, Adam Dunlap
|
Alpine/Coleman
3A
Friday 7:30, Midland Grande Stadium
Crew: Ronnie Lynch, Larry Fuentas, Chris
Shields, Michael Booker, Jesse Mendoza
|
Sands/Balmorhea 1A
Friday 7:30, Rankin Devil Stadium
Crew: Mike Moore, Carlos
Vega, Josh Firkins, Mike Warren
|
Buena
Vista/Dell City 1A
Friday 7:30, Imperial
Crew: Buck Pilley, William Ybarra,
Brett Wagner, Ector Almendarez
|
El Paso El
Dorado/Amarillo Tascosa 6A
Friday 7:30, El Paso Socorro Athletic Complex
Crew: Terrell
Pierce, Steve Marcom, Albert Cortez, Mike French,
Noe Muniz
|
Borger/Clint
4A
Saturday 7:30, Midland Grande Stadium
Crew: Warren Ramsey, Richard Cowell,
James Kent, Herman Evans, Mike Marcom
|
2014
Round 6 State Finals Dec 18-20
No Permian
Basin Crews working games
|
|
|
Round 5 Regional Semi Finals Dec 11-13
Albany/Seagraves
Friday 7:00, Snyder
Crew: Steve Marcom, Michael Moore, Albert Cortez, Ronnie Lynch,
Mike Marcom
|
|
|
|
|
|
Round 4 Quarter Finals Dec 4-6
No Permian
Basin Crews working games
|
|
|
|
|
|
Round 3 Regional Semis Nov 27-29
Eastland/Sonora
Friday 2:00, Sweetwater
Crew: Don Orren, Jesse Gonzales, Joe Moroles, Larry Fuentes, Richard
Gutierrez
|
|
|
|
|
|
Round 2 Area Nov 20-22
Canyon
Randall/El Paso Andress
Saturday 12:00, Canyon Kimbrough Stadium
Crew: Dan Rankin,
Brian Ellington, Roy Jaramillo, Pat Gray, Noe
Muniz
|
Amarillo Palo Duro/El Paso Del Valle
Saturday 4:00, Midland
Grande Stadium
Crew: Terrell Pierce, Michael Moore, Gary
Speed, Michael Hall, Randy Ramsey
|
|
|
|
|
Round 1 Bi-District Nov 13 - 15
El Paso El
Dorado/Amarillo
Thursday 4:00, Midland Grande Stadium
Crew: Don Weeks, Albert Cortez, Mike Sizenbach,
Terrell Pierce, Jesse Mendoza
|
El Paso
Franklin/Amarillo Tascosa
Thursday 7:30, Midland Grande Stadium
Crew: Dan Rankin, Jesse Gonzales, Jerome Davis, Mike Marcom, Adam Dunlap
|
Sierra
Blanca/Buena Vista
Thursday 6:30, Pecos Eagle Stadium
Crew: Buck Piley, Chris Shields,
Mark Allcorn, Baxter Piley
|
Sands/Balmorhea
Thursday 6:30, Rankin Devil Stadium
Crew: Larry Fuentas, Michael Booker,
Ramon Escobar, Cory Marshall
|
Liberty
Hill/China Spring
Friday 7:30, Copperas Cove Bulldog Stadium
Crew: Gary Speed, Phil Atkins, Roy Jaramillo, Joe Morales, Richard
Gutierrez
|
Lubbock
Estacado/Clint Mountain View
Friday 7:30, Pecos Eagle Stadium
Crew: Chuck
Alderson, Steve Marcom, Bill Holtzapple,
Michael Hall, Dwayne Nall
|
Clint/Levelland
Friday 7:00, Fort Stockton Panther Stadium
Crew: Ronnie Lynch, Jeff Rea, Chad Morris, Val Soto, Noe Muniz
|
San Antonio
the Atonement/EL Paso Faith
Saturday 2:00, Midland Trinity Stadium
Crew: Ralph Santana, Arvin Medlock, Lee Sanchez, Monte Kreis, Johnny Lasoya
|
|
|
|
|
Site
Admin: siteadmin@permianbasinofficials.com
|